VİCDANİ BİR ÇAĞRI

VİCDANİ BİR ÇAĞRI
REKLAM ALANI
AkçakentAkpınarBoztepeÇiçekdağıGıdaKaman - 31 Ocak 2020

Vicdan…

Kişiyi kendi davranışları hakkında bir yargıda bulunmaya iten, kişinin kendi ahlak değerleri üzerine dolaysız ve kendiliğinden yargılama yapmasını sağlayan güç… (TDK)
Bana göre bizi biz yapan adalet anlayışı, ahlak, maneviyat… Kalben önceliklerim. Kim ne şekilde tanımlarsa tanımlasın, aksine davranmayı mümkün kılmayan bir bakış açısı vicdan. Sonradan edinilmeyen, istediğinde vazgeçilmeyen… Kimse size vicdanlı olmayı öğretemez örneğin ya da vicdanınızdan vazgeçmeyi. İşte bu önemli kelime üzerine kurulu benim ve benim gibilerin yaşam tercihleri.
TC Anayasası Madde 25 şöyle der:
Herkes; vicdan, dinî inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir.
Madde 10: Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.
Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar.
İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi Madde 18:

Her şahsın, fikir, vicdan ve din hürriyetine hakkı vardır; bu hak, din veya kanaat değiştirmek hürriyeti, dinini veya kanaatini tek başına veya topluca, açık olarak veya özel surette, öğretim, tatbikat, ibadet ve ayinlerle izhar etmek hürriyetini içerir.

Vicdan ve kanaat hürriyetimi kullanmak isteyen ve bu kanunlara tabii bir birey olarak ben, kanun önündeki eşitlik ilkesine uygun olarak kanuni haklarımı talep ediyorum. Herhangi bir düzenleme ya da yasa değişikliği değil; kanunla belirlenmiş ve kazanılmış haklarımı…

Beslenme tercihim, beni ben yapan vicdani temelimin bir sonucudur.

Organik Barbunya Filizi

Ekstra enerji için biçilmiş kaftan!

Barbunya filizi vitamin ve mineral içeriğiyle bizim ağır toplarımızdan. Sen de sofranda baş köşeye davet et kendisini. Ne zaman efor gerektiren bir işimiz olsa ondan yiyoruz. Güç, kuvvet veriyor. İnsanın saygı duruşunda bulunası geliyor.
Kışın C vitaminine ihtiyaç duyduğunda da aklına barbunya filizi gelsin. Şaşırtıcı ama gerçek. Limondaki kadar C vitamini var içinde!
Nasıl yiyelim?
Barbunya filizini çiğ yiyebilenler ama en ideali buharda 10-15 dakika haşlamak. Sonra istersen salatasını yap, istersen çorbalara ekle.
Haşlamak istemezsen yemeğin harcını hazırla yani soğanı kavur, domatesini, yeşil biberini koyup biraz pişir, en son barbunya filizlerini ekle bir 10-15 dakika pişir.

Tatlılarda da kullanabilirsin!

İçinden ne geliyor?

Besin değerleri ; Barbunya filizlerinin 100 gramında 99 kalori, 10 gram protein, 15 gram karbonhidrat var. Şeker, yağ, kolestrol, sodyum yok. Üstelik %90.7’si su, glisemik endeksi de 3, çok çok düşük.

100 gram barbunya filizinde günlük ihtiyacımızı karşılayan başlıca vitamin ve minerallere bir bakalım:

C vitamini            %65

B1 vitamini          %25

B2 vitamini         %15

B3 vitamini         %15

Folik asit             %15

Manganez          %9

Bakır                   %8

Demir                  %5

Sağlığımıza faydası ; Güç kaynağı: Yavaş kana karışan kompleks karbonhidratlar sağlamanın yanı sıra, barbunya filizleri demir depolarımızı yenileyerek enerjimizi yükseltiyor. Filizlerin bir artısı kırmızı etten farklı olarak daha düşük kalorili ve neredeyse yağsız olmaları. Demir, oksijeni akciğerlerden tüm vücut hücrelerine taşıyan hemoglobinin ayrılmaz bir bileşeni. Aynı zamanda enerji üretimi ve metabolizma için önemli. Eğer hamileysen ya da bebek emziriyorsan demir seviyenin yüksek olmasına dikkat etmende fayda var. Aynı zamanda çocukların ve ergenlerin de demir ihtiyaçları da daha yüksek oluyor. Ayrıca hemoglobinin sentezi bakıra dayanıyor. Bakır olmadan demir, kırmızı kan hücrelerinde düzgün şekilde kullanılamıyor. Neyse ki, doğa, barbunya filizi ile bu mineralleri bize bir arada sunmuş.
Sülfitlere karşı korur: Barbunya filizleri iz element olan molibden açısından iyi bir kaynak olduğu için sülfitlerin zehirli etkisini yok ediyor. Sülfitler bir tür koruyucu ve hazır gıdalara konuluyor. Çaylar, deniz ürünleri, reçeller, jöleler, kurutulmuş meyveler, meyve suları, konserveler, dondurulmuş patates ve çorba karışımları, bira ve şarap… Maalesef birçok restoranın salata barında da yüksek düzeyde sülfit kullanılıyor. Sülfitler göğüste sıkışma, kurdeşen, karında kramp, ishal, kan basıncı düşmesi, başta yanma hissi, halsizlik, nabız hızlanması gibi sağlık problemlerine neden oluyor. Ayrıca astımlılarda astım atağını tetikleyebiliyor. O yüzden aslında en iyisi böyle gıdalar tüketmemek. Tüketiyorsan da en iyi çare barbunya filizi yemek.
Hafızamızı güçlendirir: Barbunya filizindeki B1 vitamini (Thiamin), enerji üretimi için gerekli enzimatik reaksiyonlara katkı sağlıyor. Aynı zamanda beyin hücreleri ve bilişsel fonksiyonları için kritik öneme sahip. Çünkü B1, asetilkolin sentezi için gerekli. Asetilkolin merkezi sinir sisteminde yer alan bir kimyasal iletici ve hafıza için önemli. Bu ileticinin eksikliği yaşa bağlı zihinsel fonsiyonlarının azalmasına ve Alzheimer’a yol açıyor. (Araştırmalarda Alzheimer hastalarında klinik olarak asetilkolin seviyeleri düşük olduğu görülmüş.)
Kan şekerimizi dengeler: Sindirim sistemi ve kalp üzerindeki yararlı etkilerine ek olarak, barbunya filizinde bulunan diyet lif, kan şekeri düzeyini dengelemeye yardımcı olur.
Kırşehirimiz’de birilerini veya iş yapan insanları karalamak kolay mı bilmiyorum ama bunları yapanları vicdana davet ediyorum.

Skandal diye duyurulan haberde SALİHA SULTAN KIZ ÖĞRENCİ YURDUNDA  46 kişilik bir ekibi karalamak bu kadar kolay olmamalı ki bu çalışanlar arasında;

uzman personeller,yöneticiler,asçılar,sunum yapanlar ve kasiyerler bir ekip oluşturmuş ve otel konforunda hizmet vermekteler.

Ki çeşit boyutunda konuşacak olur isek 35 ile 45 çeşit aralığında; çorbalar ,pilavlar,tepsi yemekleri ve kebaplar ve tatlı ve meyve çeşitleri vb.

EL VİCDAN DİYORUM…

REKLAM ALANI
HABERİ PAYLAŞ :
YORUMLAR

Bu içerik için ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

İsminiz* Zorunlu

E-Posta adresiniz* Zorunlu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

KÖŞE YAZARLARIMIZ