VERGİ MÜKELLEFLERi DİKKAT!

VERGİ MÜKELLEFLERi DİKKAT!
REKLAM ALANI
EkonomiGüncel - 19 Aralık 2017
SERBEST MESLEK ERBABI VE BASİT USÜL MÜKELLEFLER İÇİN 01/01/2018 MALİ MİLAT OLACAK
Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarfından 17/12/2017 tarihli 30273 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Vergi Usul Kanunu 486 sıra nolu Genel Tebliği ile Serbest meslek erbabı, işletme hesabı esasına göre defter tutan mükellefler ile basit usule tabi olan mükelleflerin kayıtlarının elektronik ortamda tutulması, bu mükelleflerden defter tutmak zorunda olanların defterlerinin bu kayıtlardan hareketle elektronik ortamda oluşturulması ve saklanması, vergi beyannamesi, bildirim ve dilekçelerin elektronik ortamda verilebilmesi ile elektronik ortamda belge düzenlenebilmesi gibi konularda yenilikler getirilmiştir.
Tebliğ yayınlandığı tarih itibari ile yürürlüğe girecek ancak başvuru sürelerini ve kimleri kapsayacağı gibi koşulları şu şekilde özetleyebiliriz.
Basit usule tabi mükellefler ile serbest meslek erbapları (noterler ile noterlik görevini ifa ile mükellef olanlar hariç) 1/1/2018 tarihinden itibaren.
 Diğer 2. sınıf mükellefler ise 01/01/2019 tarihinden itibaren sistemi kullanmaya başlayacaklardır.(Serbest meslek kazanç defteri yanında işletme hesabı esasına göre defter tutanlar açısından 01/01/2018, Serbest meslek kazanç defteri yanında Bilanço usulüne göre defter tutanlar açısından herhangi bir tarih belirtilmemiştir.)
31/12/2017 tarihine kadar sistemi kullanmak üzere yapılması gereken başvurular serbest meslek erbapları tarafından 31/01/2018, basit usule tabii olan mükellefler açısından ise 30/06/2018 tarihine kadar yapılabilecektir.
Buradan anlaşılacağı üzere Serbest meslek erbabı,İşletme hesabı esasına göre defter tutan mükellefler ile Basit usule tabii olan mükellefler kayıtlarını elektronik ortamda oluşturmak ve saklamak, vergi beyannamesi, bildirim ve dilekçelerin elektronik ortamda vermek ile elektronik ortamda belge düzenlenebilmesi amacıyla geliştirilen Defter-Beyan Sistemine tebliğdeki tarihler doğrultusunda geçmek zorundadırlar. Aynı tebliğ de Kurumlar vergisi mükelleflerinden işletme hesabı esasına göre defter tutmalarına Bakanlıkça müsaade edilenler,Bilanço esasına göre defter tutan mükellefler ve Gelirleri sadece ücret, gayrimenkul sermaye iradı, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlardan veya bunların birkaçından veya tamamından oluşan gelir vergisi mükellefleri yeni bir tebliğ yayınlana kadar eski sistemde kalmaya devam edeceklerdir.
Defter-Beyan Sistemini kullanmak zorunda olan mükelleflerin, sistemi kullanmaya başlayacakları takvim yılından önceki ayın son gününe kadar -bu gün dahil- www.defterbeyan.gov.tr adresi üzerinden veya gelir vergisi yönünden bağlı oldukları vergi dairesi aracılığıyla başvuru yapmaları gerekmektedir.
Söz konusu başvurular;
Basit usule tabii mükellefler için; kendileri, aralarında bu Tebliğin ekinde (Ek:1) yer alan “Defter-Beyan Sistemi Kullanımı Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesi (Meslek Odaları ile Basit Usulde Vergilendirilen Üyeleri İçin)” düzenledikleri meslek odaları veya Elektronik Beyanname Gönderme Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesi imzaladıkları meslek mensupları aracılığıyla,
İşletme hesabı esasına göre defter tutan mükellefler ile serbest meslek kazancı elde eden mükellefler için, Kendileri veya Elektronik Beyanname Gönderme Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesi imzaladıkları meslek mensupları aracılığıyla yapabileceklerdir.
01/01/2018 tarihinden itibaren yeni vergi mükellefiyeti başlatılması durumunda ise söz konusu Sistemi kullanmak zorunda olan mükellefler, Kendileri veya Elektronik Beyanname Gönderme Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesi imzaladıkları meslek mensupları aracılığıyla işe başlama bildiriminin verildiği günü izleyen yedinci iş günü mesai saati sonuna kadar gelir vergisi yönünden bağlı oldukları vergi dairesine başvuru yapacaklardır. Söz konusu başvuru işe başlama bildiriminin verildiği günü izleyen yedinci iş gününün sonuna (saat 23.59’a) kadar www.defterbeyan.gov.tr adresi üzerinden de yapılabilecektir.
Defter-Beyan Sistemine kullanıcı kodu veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ve şifre bilgileri kullanılarak www.defterbeyan.gov.tr adresi üzerinden giriş yapılacaktır.Sisteme giriş sırasında kullanılacak şifre bilgisi, mükellef veya noterden yetkilendirdiği kişi tarafından gelir vergisi yönünden bağlı olunan vergi dairesine yapılacak başvuru ile alınabilecektir.
Defter beyan sisteminde İşlemlerin defterlere kaydı, ait oldukları aya ait katma değer vergisi beyannamesinin verilmesi gereken son güne (saat 23.59’a) kadar. Takvim yılının son ayına ait kayıtlar, takvim yılına ait gelir vergisi beyannamesinin verilmesi gereken son gün (saat 23.59’a) kadar yapılabilir.
Basit usule tabi mükelleflerin alış ve giderleri ile satış ve hasılatlarına ilişkin üçer aylık kayıtlar, izleyen ayın sonuna (saat 23.59’a) kadar Sisteme kaydedilir.
Defter-Beyan Sistemini kullanan mükelleflerin; ölümü veya gaipliği ya da Mükellefiyetinin sonlandırılması/terkin edilmesi hallerinde, ölüm/gaiplik kararı tarihi ile sonlandırma/terkin tarihinden itibaren, o tarihe kadar yapılması gereken işlemler ve onların gerektirdiği yükümlülükler haricinde, Defter-Beyan Sistemi kayıt yapma, defter tutma ve beyanname gönderme özellikleri bakımından kullanılamayacaktır. Bununla birlikte geçmiş dönemlere ilişkin bilgilerin görüntülenmesi amacıyla Sistem kullanılabilecektir. İkinci sınıf tüccarlar,birinci sınıfa geçerek bilanço esasına göre defter tutacakları izleyen takvim yılı başından itibaren Sistemden çıkacaklardır. Basit usulde mükellef olup Sistemi kullanan mükelleflerden, kendi istekleri ile  kazançlarını bilanço esasına göre kayıt etmek isteyenler yazılı taleplerindeki belirtecekleri tarih itibari ile Sistemi kullanamayacaklar Ancak, geçmiş dönemlere ilişkin bilgilerin görüntülenmesi amacıyla Sisteme giriş yapılabilecektir.
Defter-Beyan Sistemini kullanmak mecburiyetinde olanlar Tebliğde öngörülen süreler içerisinde başvuru yapmayan veya başvuru yapsa bile belirlenen süreler dâhilinde kayıt yapma, defter tutma, beyanname, bildirim ve dilekçe gönderme, belge düzenleme ve benzeri yükümlülüklerini yerine getirmeyenler ve Sistemi kullanan mükellefler Sistem haricinde kâğıt veya elektronik ortamda kayıt ve defter tutmaları, Defter-Beyan Sistemi dışından gönderecekleri beyannameler gibi kayıt ve işlemlerin yapılmamış, defterlerin tutulmamış ve beyannamelerin verilmemiş sayılması nedeniyle  mükelleflere 213 sayılı Kanunun ilgili ceza hükümleri tatbik olunur.
Bu Tebliğ kapsamında Defter-Beyan Sistemini kullanan mükellefler, meslek mensupları ve meslek odaları yetkilileri kendilerine verilen kullanıcı kodu ve şifrenin güvenliğinden sorumludurlar.Sistemin aracılık ve sorumluluk sözleşmesi imzalanarak yetki verilen kişiler aracılığıyla kullanılması durumunda mükellefler, defter, beyanname, bildirim ve dilekçelere kaydedilmesi/yansıması gereken her türlü bilginin meslek mensubuna/odasına tam ve doğru bir şekilde sunulmasından sorumlu iken, meslek mensubu/odası deftere kaydedilen bilgilerin dayanağı olan ilgili belgelere uygunluğundan ve gönderilmesine aracılık ettiği beyanname, bildirim ve dilekçelerin defter kayıtlarına ve kayıtların dayandığı belgelere uygun olmamasından dolayı ortaya çıkacak vergi ziyanına bağlı olarak salınacak vergi, kesilecek ceza ve hesaplanacak faizlerin ödenmesinden mükellefle birlikte müştereken ve müteselsilen sorumludur.
REKLAM ALANI
HABERİ PAYLAŞ :
YORUMLAR

Bu içerik için ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

İsminiz* Zorunlu

E-Posta adresiniz* Zorunlu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

KÖŞE YAZARLARIMIZ