PANİK SATIN ALMA’DAN KORKAN AVRUPA, SÜPERMARKETLER YİYECEKLERİ KARNEYE AYIRIYOR!

Bazı Avrupalı perakendeciler, Ukrayna’daki savaşın gıda kıtlığına yol açtığına ve panik satın almayı tetiklediğine dair artan korkular arasında tüketici başına ayçiçek yağı miktarını sınırlamak için sert bir adım attı.

 

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin üzerinden üç haftadan kısa bir süre sonra, savaşın Avrupa ve uluslararası gıda tedarik zincirleri ve özellikle de ayçiçeği kıtlığı üzerindeki etkisi hakkında alarm zilleri çalmaya başladı bile.

Birlikte, Ukrayna ve Rusya, küresel ayçiçek yağı ihracatının çoğunluğunu oluşturuyor ve tek başına Ukrayna, AB’deki rafine ayçiçek yağının %35-45’inden sorumlu.

Avrupa bitkisel yağ birliği Fediol’e göre, AB’deki mevcut ham ayçiçek yağı stoklarının dört ila altı hafta sürmesi bekleniyor ve sonrasında Avrupa pazarında rafine/şişelenmiş ayçiçek yağı sıkıntısı yaşanması bekleniyor.

Ayçiçek yağı, konserveler, soslar, mayonez, sürülebilir soslar ve kurabiye gibi unlu mamullerin hazırlanmasında yaygın olarak kullanılan büyük ölçekli gıda üretiminde önemli bir bileşendir.

Ayrıca otel, restoran ve kafe (Horeca) sektöründe kızartma için tercih edilen seçeneklerden biridir ve özellikle biyodizel üretimi için oleokimya ve enerji endüstrisi için önemli bir bileşendir.

Ayçiçek yağına kolza tohumu, hindistancevizi, hurma ve soya fasulyesi yağları gibi alternatifler var, ancak tüm bitkisel yağ sektörü bir fiyat artışı yaşıyor, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) bitkisel yağ fiyat endeksi bir seviyeye ulaştı. son günlerde %8.5’lik rekor artış.

Ambalaj, ayçiçek yağı değişimi için başka bir konudur, çünkü endüstri genellikle ürünleri için yılda bir kez gıda etiketleri hazırlar ve yazdırır, ancak sonraki değişiklikler derhal bildirilmelidir.

“Bazıları, diğer yağ türlerini etiket değiştirmeden kullanabilmek için yetkili makamlardan istisnai bir muafiyet talep etmeyi düşünüyor”Walmart ve Sainsbury gibi süpermarket zincirlerine tedarik sağlayan Bologna merkezli bir grup olan Atlante’den Natasha Linhart, ” dedi. İtalyan Sole24ore gazetesine verdiği röportajda.

Panik satın alma riski

Mevcut kriz şimdi tüketicilere ulaştı ve birçok tanınmış İspanyol süpermarketi, tüketici başına satın alınabilecek ayçiçek yağı miktarını 5 litreye ayırmaya sevk etti.

Bu bilgi, Avrupa Komisyonu’nun gıda güvenliği krizine odaklanan ve 9 Mart Çarşamba günü kapalı kapılar ardında gerçekleştirilen uzmanlar toplantısında doğrulandı. Her durumda, tartışmalara aşina olan kaynakların gösterdiği şey budur.

Aynı kaynaklar EURACTIV’e, AB yöneticisinin gıda kıtlığı olduğuna ve dolayısıyla panik satın almayı tetiklediğine dair tüketicilere “bir sinyal gönderebileceğinden” korktuğu için bu tür hükümlere karşı uyarıda bulunduğunu ve çılgınca satın alınan tuvalet kağıdıyla paralellik kurduğunu söyledi. Covid pandemisinin ilk günlerinde panik içinde.

Benzer şekilde, İtalya’da stokların tükenmesi ile birlikte Coop, Eurospin, Famila ve Mega gibi bazı ulusal distribütörlerin Liguria, Toskana ve Veneto bölgelerinde tohum yağını karnelemeye başladığı bildirildi.

Örneğin, Veneto bölgesindeki iki kasaba olan Treviso ve Belluno’daki süpermarketler, yağ stoklayan insanlarla karşılaştıklarından, tohum yağı alımını müşteri başına en fazla iki şişe ile sınırlandırıyor.

Toskana’daki bazı süpermarketlerde, müşteriler bir litrelik beş şişe ayçiçek yağı ve iki bir litrelik mısır yağı şişesi satın alabilirler. Bununla birlikte, perakende kooperatifi Coop’a göre olaylar sınırlı kalıyor.

Kooperatif bir notta, ” Ürün tedariğiyle ilgili durum değişiyor, ancak acil endişe yaratacak kadar değil ” dedi.

Küresel ve Yerel

EURACTIV ortağı EFE Agro’nun bildirdiği gibi, İspanyol yemeklik yağ endüstrisi acil bir endişe kaynağı görmüyor.

Ulusal yemeklik yağ rafinerileri ve şişeleyicileri derneği (Anierac) genel müdürü Primitivo Fernández, durumu değerlendirdikten sonra EFE Agro’ya verdiği demeçte , “Kısa vadede, [kıtlık] bir sorun olmamalı” dedi.

Ancak, ulusal tohum yağı derneği (Assitol) başkanı İtalyan mevkidaşı Carlo Tampieri’ye göre, aksaklıklar sektörün kısa/orta vadeli planlarını zaten mahvetmiş durumda.

Savaş önümüzdeki birkaç gün içinde sona erecek olsa bile, normale dönüş karmaşık olacaktır ” dedi.

Bay Fernández, çatışmanın devam etmesi halinde, bu savaşa dahil olan iki ülke olan Ukrayna ve Rusya’nın “dünyanın en önemli iki ayçiçek yağı üreticisi ülke olması nedeniyle, bu ürün için başka tedarikçilerin aranması gerektiğini kabul etti. dünya” .

Çözümler açısından Fernández, güney yarımkürede Arjantin ve Güney Afrika gibi bazı potansiyel ayçiçek yağı üreten ülkeleri zaten belirlediklerini belirtti.

Bu ülkeler ayrıca Avrupa’nın geri kalanı için potansiyel bir alternatif pazar olarak inceleniyor.

İspanya’da zeytin, kolza tohumu veya mısır yağı gibi diğer yağların ikame olarak değerlendirilmesi gerektiğini, ayçiçeği ve diğer yağlı tohumların ekiminin İspanya’da ve diğer Avrupa’da teşvik edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. başka amaçlar için.

Bu çağrı, Fransa’nın AB Konseyi Başkanlığı (PFUE) ve diğer 27 Tarım Bakanları tarafından kabul edildi ve normalde protein bitkileri üretimine tahsis etmek isteyen tarım arazilerinin %10’unu protein ürünlerine ayırmak istiyor. yüksek biyolojik çeşitlilik alanları.

Bu seçenek şu anda AB yöneticisi tarafından AB tarım-gıda sektörünün durumunu iyileştirmeye yönelik çözüm paketinin bir parçası olarak değerlendiriliyor.

REKLAM ALANI
GALERİYİ PAYLAŞ :
YORUMLAR

Bu içerik için ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

İsminiz* Zorunlu

E-Posta adresiniz* Zorunlu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

KÖŞE YAZARLARIMIZ