İSTİKLAL MARŞI NASIL YAZILDI?

İSTİKLAL MARŞI NASIL YAZILDI?

Mehmet Akif 1873 yılında Fatih semtinde Sarı güzel Mahallesinde dünyaya geldi. Babası Arnavut, annesi Türk’tür. Asıl adı Mehmet Ragıf tır. 1885 yılında mülkiye mektebinde başlar. 1888 yılında babasının vefatı ve ailesinin tek mal varlığı olan evlerin yanmasıyla
Maddi manevi sıkıntılı zor günler başlar. Halkalı Baytar Mektebine kaydolan M.Akif 1893 yılında okulu birincilikle bitirir.
1 Eylül 1898 yılında 25 yaşında evlendi.
İlk kitabı Safahatı 1914’de, ikinci kitabı Süleymaniye Kürsüsünde 1913, beşinci kitabı Hatıraları 1917 yılında yazar.

M.Akif işlerin kötü gittiği Osmanlıda orduya ve halka manevi destek vermek için girişimlerde bulunur. 2 Şubat 1913`te Beyazıt camisinde, 7 Şubat 1913’te Fatih camisinde, 14 Şubat 1913’te Süleymaniye’de vaazlar verdi. Genellikle vaazlarında şöyle seslendi.

‘’Dökülen kanlar yıkılan canlar pay-ı mal edilen ırzlar ayaklar altına alınan namuslar düşman ayağıyla
Çiğnenen yurtlar, sefaletlerin en müthiş içinde ölümü bekleyen dualar, yetimler kadınlar, o kadar çok o kadar çok ki binde birini düşünecek biri için çıldırmamak kabil değil.
M. Akif 5 Haziran 1920 tarihinde Ankara’ya çağrılır Mustafa KEMAL’in isteği üzerine Burdur’da istifa eden Milletvekilinin yerine milletvekili seçilir. İstiklal Marşı için yarışma açıldığındaki Mehmet Akif görevli olarak Kastamonu’’dadır. İstiklal marşı için konulması hoşuna gitmez ve yarışmayı katılmak istemez
Bunun olayı Kars Milletvekili Hasan Basri Bey şöyle anlatır.
‘’İstiklal Marşının İstiklal mücadelesinde içinde Büyük Millet Meclisinde görev yapan M.Akif tarafında yazılmasını kendisine söylemediğimizde müsabakaya girerim ne de caize alırım demişti ben ricalarımı tekrar etikçe o da aynı sözü söylemiş bırak yazınlar ben bu yaştan sonra yarışmaya gireceğim ayıp değil mi demişti bir gün Hamdullah Suphi Bey beni mecliste gördü ve dedi ki şimdiye kadar 500’den fazla marş geldi hiçbirini beğenmedim üstadı ikna edemez misin ben Akif Bey müsabaka şeklinde ve ikramiye kabul etmiyorum eğer buna bir çare bulursanız yazdırmaya çalışırım düşünün dedi ki ben kendisine tezkire yazayım arzusuna tabi olacağız bildireyim fakat tezkire siz kendiniz veriniz bende uygun gördüm yarım saat sonra getirip tezkireyi bana verdi’’
M. Akif Kastamonu’dan Ankara’ya geldikten sonra Tacettin Dergâhı’nda ikamet etmeye başladı. İstiklal marşını yazarken adeta dünya ile ilişkisini kesen şairin halini kendisi gibi Tacettin dergahı‘nda ikamet eden Konya milletvekili hafta Bekir Efendi şöyle anlatılır.
‘’Üstat bir gece birden uyanır kâğıt arar bulamayınca kalemiyle diğer yatağının duvarına marşını ben ezelden beridir hür yaşadım mısrasıyla başlayan kıtasını yazar. Ben sabah namazına kalktığımda üstadı çakısıyla duvardaki yazısını kazırken gördüm. Herkesin beklediği şiir on gün içerisinde tamamlanır. 17 Şubat 1921 dergide yayınlanır 1Mart 1921 günü M. Kemal başkanlığındaki meclis toplantısında İstiklal Marşı detaylı olarak tartışılır oylama yapılır marşın kabulü üzerine Hamdullah Suphi Bey marşı mecliste okur .
M.Akif. o dönemde aşırı derecede maddi sıkıntı içerisindedir. Akif’in durumunu ve ödül konusundaki tutumunu Esref Edip şöyle anlatır.
‘’İstiklal Marşı için tahsis edilen beş yüz lira mükafat üstadın kabul etmemesi o zaman çok tuhaf gelmişti o sırada sıkıntısı vardı bu ikramiyeden bahsedene çok kızardı baytar şefik de bir gün bu sebepten üstattan azar işitti. Üstat Ankara da ceketle gezdi paltosu yoktu çok soğuk günlerde Şefik’in 35 muşambasını istişare ederek giyerdi bir gün Şekif Akif Bey bir muşamba yahut bir palto olsaydı daha iyi olmaz mıydı deyince üstat hiddetlendi. Bunu söylediği için tam iki ay Şefikle konuşmadı.
Mısır’da görevli olan Mehmet Akif 1935 yılnda siroz hastalığına yakalanır. Hava değişimi ve dinlenmesi için Lübnan’a gönderilir. 3 ay ırada kaldıktan sonra tekrar Mısır’a döner ve kışı Mısır’da geçirir. 1936 Haziran ayında yurda dönen ve hastalığı ilerleyen Mehmet Akif 27 Aralık 1936 yılında 63 yaşında İstanbul’da vefat eder. Edirnekapı mezarlığına defnedilir.

 

REKLAM ALANI
VİDEOYU PAYLAŞ :
YORUMLAR

Bu içerik için ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

İsminiz* Zorunlu

E-Posta adresiniz* Zorunlu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Cacabey Haber – Kırşehir
Sitemizde yayınlanan tüm haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Haberlerin kopyalanması yasal açıdan kesinlikle yasaktır!
Copyright © 2017. Tüm Hakları saklıdır.