İSLAM COĞRAFYASI TUTSAK OLDUKÇA,HİÇBİR ŞEHİR ÖZGÜR DEĞİLDİR!

İSLAM  COĞRAFYASI TUTSAK OLDUKÇA,HİÇBİR ŞEHİR ÖZGÜR DEĞİLDİR!
REKLAM ALANI
AkçakentAkpınarBoztepeÇiçekdağıEğitimGüncelİlçelerKamanMucurözbağ - 11 Ocak 2020

 Kırşehir İHH kadın kolları  tarafından, Kadın kolları Bölge koordinatörü Meral kaya ‘nın konuşmacı olarak katıldığı “Ümmet Coğrafyasına Karşı Sorumluluklarımız” konulu bir seminer düzenlendi.

Seminerin Açılış konuşmasını İHH kadın kolları başkanı Ayşe Hatice KODAK yaptı.Akabininde hafız Hamide ÖZBEK’in kuran-ı Kerim okumasının ardından dualar eşliğinde programa  başlanıldı.

Seminere konuşmacı olarak katılan İHH kadın kolları Bölge koordinatörü Meral Kaya yaptığı konuşmasında yaşadığımız süreç içerisinde Müslümanlar olarak üzerimize düşen ciddi sorumlulukların olduğunu;Şuanda Hepimizin şahit olduğu  bir çok islam coğrafyasında,Suriye,Filistin, Arakan,Myanmar,Doğu Türkistan,Irak,Afganistan,Mısır gibi bir çok Müslümanların yaşadığı coğrafyalarda kan ve göz yaşlarının artarak devam ettiğini, birçok Müslüman kardeşlerimizin suçsuz günahsız yere  ceza evlerinde çeşitli işgencelere maruz kaldıklarını ve bizler Müslüman kardeşlerimizin bu sessiz çığlıklarına sessiz kalıp tüm dünyanın üç maymunu belirttiğini söyledi.

Kaya daha sonra konuşmalarına biz İHH olarak 1992’den beri  çalışmalarına başlamış ve 1995’te kurumsallaşmış şuan 145  ülkede çalışma yapan ümmetin kanayan yerlerine el uzatmaya çalışan sarabildiği kadar yaraları sarmaya çalışan bir vakıf olma gayretinde olduklarını belirten kaya,bu çalışmalarını yürütürken Türkiye’nin 76 şehrinde çalışmaları yürüten gönüllülerle birlikte projelerini yürütüklerini belirtti.

Kaya sözlerine Kuran’ın ve Allah Resulünün hadisleriyle bize hatırlattığı o sorumlulukları tekrar etmeye bunları hepimiz biliyoruz malumunuz ayetlerde ve hadisi şeriflerin de bize sürekli bu toplumda neler yapmamız gerektiği bize hep anlatılır.bu toplumda müminlerin en güzel rolü olarak “onlar ıslah edicilerdir” der yani etrafında gördüğü sıkıntılara,zulümlere,adaletsizliklere el uzatan bu toplumun daha iyi bir toplum olması için gayret eden insanlardır diye tanımlanırız.Allah Rasülünün hadislerinden “En yakınınızdakinden komşusu aç iken yatan, bizden değildir”,”kardeşinin derdiyle dertlenmeyen bizden değildir” diye bizim peygamberimiz bunu sıklıkla vurgular.

Kaya son olarak sözlerine Eğer kullarına Ayetleriyle bunları telkin ettiyse ALLAH bizim yapabileceğimiz şeyleri söylüyor sadece bize düşen dengeli bir şekilde kendi çocuklarımıza yettiğimiz gibi yetimlere yetmeyi hedeflemek,kendimize yettiğimiz gibi diğer coğrafyadaki zulüm,baskı altında olan kardeşlerimize de yetip el uzatabilmek dedi.

Yapılan bu zulmün,adaletsizliğin sesi olup elimizden ne geliyorsa o coğrafyadaki kardeşlerimizin sesi olmalıyız yaralarını sarmalıyız dedi.Son olarak seminer okunan ilahiler ve dualarla sonlandırıldı.

HABER :Mürüvvet ŞAHİN

 

REKLAM ALANI
HABERİ PAYLAŞ :
YORUMLAR

Bu içerik için ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

İsminiz* Zorunlu

E-Posta adresiniz* Zorunlu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

KÖŞE YAZARLARIMIZ