İNSAN HAKLARI VE ŞİDDET KONULU PANEL DÜZENLENDİ

İNSAN HAKLARI VE ŞİDDET KONULU PANEL DÜZENLENDİ
REKLAM ALANI
GüncelSağlıkSiyaset - 15 Aralık 2017

İl Sağlık Müdürlüğümüz ve Ahi Evran Üniversitesi koordinesi’nde Aralık 2017 tarihinde AEÜ Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda “İnsan Hakları ve Şiddet” konulu panel düzenlendi.
Panele konuşmacı olarak Şube Müdürümüz Dr. Aslıhan Kılıç Torun AEÜ Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Davut Aydın, Kırşehir Rehberlik ve Araştırma Merkezinde görevli Psikolog Semra Cebeci ile katılırken öğrenciler panele yoğun ilgi gösterdi.
Panelde Şube Müdürümüz Dr. Aslıhan Kılıç Torun bir sunum yaparak şiddetin kadınlar ve erkekler üzerindeki etkilerine değindi. Toplumda cinsiyete dayalı iş bölümü olduğundan bahseden Torun, panelde kadına yönelik şiddet konusu üzerinde durdu. Kadınlara yönelik şiddetin insan haklarına aykırı olduğunu vurgulayan Dr. Aslıhan Kılıç Torun, “Şiddet kadınların her türlü hakkını elinden alır.” dedi.

 

Panelin moderatörü Fatma Bacı Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Selma Boyacı konuşmasında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün insan hakları ile ilgili olan “İnsan hakları yeryüzünün en barışçıl silahıdır, bizi korur. Kurallar gibidir, nasıl davranacağımızı bize söyler. Yargıçlar gibidir, ona başvurabiliriz. Duygular gibi soyuttur ama duygular gibi herkese aittir ve her ne olursa olsun hep vardır.” sözünü katılımcılar ile paylaştı.
“İnsan Hakları ve Şiddet” konulu panelde ilk olarak AEÜ Üniversitemiz Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Davut Aydın bir sunum gerçekleştirdi. Aydın sunumunda, şiddet konusuna değinerek şiddetin tanımı ve çeşitlerini anlattı. Şiddeti, bireyin bedensel ve ruhsal açıdan zarar görmesine, yaralanmasına ve sakat kalmasına neden olan bireysel ve toplu hareketler olarak tanımlayan Yrd. Doç. Dr. Davut Aydın, şiddetin biyolojik, psikolojik, ekonomik ve cinsel şiddet gibi çeşitlerinin olduğunu söyledi.
Yrd. Doç. Dr. Davut Aydın’ın sunumunun ardından Kırşehir Rehberlik ve Araştırma Merkezinde görevli Psikolog Semra Cebeci de bir sunum yaptı. Cebeci sunumunda, “Medyada Şiddet” konusuna değinerek sosyal medyada ve televizyonlarda gösterilen şiddet olaylarının topluma yansımalarını anlattı.

REKLAM ALANI
HABERİ PAYLAŞ :
YORUMLAR

Bu içerik için ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

İsminiz* Zorunlu

E-Posta adresiniz* Zorunlu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

KÖŞE YAZARLARIMIZ