İL SAĞLIK MÜDÜRÜ UZM. DR. SUAT TÜRKOĞLU’NUN 1-7 MART YEŞİLAY HAFTASI MESAJI

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ UZM. DR. SUAT TÜRKOĞLU’NUN 1-7 MART YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
REKLAM ALANI
GüncelİlçelerSağlıkSiyaset - 3 Mart 2018

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ UZM. DR. SUAT TÜRKOĞLU’NUN 1-7 MART YEŞİLAY HAFTASI MESAJI

“Her yıl 1-7 Mart Yeşilay Haftası kapsamında madde bağımlılığına dikkat çekilmesi ve farkındalık oluşturulması adına çeşitli etkinlikler yapılmakta, sigaranın, alkolün ve uyuşturucu maddelerin bireylere, aileye ve topluma verdiği zararlar vurgulanmaktadır.

Bilindiği üzere dünyada ve Türkiye’de tütün, alkol ve uyuşturucu madde kullanım oranları giderek artmakta ve maddeye başlama yaşı gittikçe düşmektedir. Önemli bir halk sağlığı sorunu olarak gündemdeki yerini koruyan madde bağımlılığı, insanın hayat kalitesine zarar verici, zihin dünyasını tahrip edici, kişiyi yalnızlaştırıcı bir etkiye sahiptir.

İnsanın beden ve ruh sağlığını koruması, hayatını daha düzenli kaliteli bir şekilde sürdürmesi ancak, kişiye, aileye, topluma psikolojik, sosyolojik ve ekonomik zararlara yol açan maddi ve manevi bağımlılıklardan kurtulması ile mümkündür.

Dünya’da en yaygın kullanılan bağımlılık yapıcı maddelerden birisi ve hatta ilki olan sigara, sadece kullanan kişiyi değil, toplumun tamamını etkileyen, çok önemli bir psikososyal sorundur. O kadar önem arz eden bir sorundur ki sigara içmediği halde sigara dumanına maruz kaldığı için dünyada her yıl milyonlarca kişi hayatını kaybetmektedir.

Alkollü içkiler, mayalanmış şekerli besinlerden elde edilen aklı, şuuru etkilemek suretiyle sarhoşluk veren maddelerdir. Alkolün sinir sistemi, kan dolaşımı, karaciğer, böbrek, mide ve bağırsak sistemine olumsuz etkileri vardır.

Yine uyuşturucu maddeler ise beyin ve akıl sağlığının en büyük düşmanıdır. Bağımlılıklarda beliren ilk bulgu akıl ve sinir sistemi hastalıklarıdır. Kullanan kişide fiziksel ve ruhsal bağımlılığa yol açarak toplumsal, ekonomik ve sosyal çöküntü oluştururlar.

Sonuç itibari ile bağımlılık dünyada olduğu gibi Türkiye’de de başta gençler olmak üzere herkesi etkileyebilen; biyolojik, ruhsal ve sosyal boyutları olan bir sağlık sorunudur ve bundan kurtulmanın ilk ve öncelikli koşulu bu maddelerden uzak durmaktır. Başlayanlar için ise hiçbir şey için geç değildir.

Yeşilay Haftası madde bağımlığından kurtulmak isteyen bireyler için bir başlangıç olabilir. Bağımlılıktan kurtulmanın en önemli adımı kişinin maddeyi bırakma konusundaki kararlılığıdır.

Bu konudaki kararlılık en önemli adım olmakla birlikte, bir hastalık olarak kabul edilen madde kullanma alışkanlığından kurtulabilmek için vatandaşlarımızın en yakın sağlık kurum ve kuruluşlarına destek ve tedavi için müracaat edebileceklerini bir kez daha hatırlatmak isterim. 1-7 Mart Yeşilay Haftasında bağımlılıktan kurtulun ve kendinize sağlıklı bir hayat armağan edin.”

REKLAM ALANI
HABERİ PAYLAŞ :
YORUMLAR

Bu içerik için ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

İsminiz* Zorunlu

E-Posta adresiniz* Zorunlu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

KÖŞE YAZARLARIMIZ