HACAMAT’IN NE OLDUĞUNU BİLİYOR MUSUNUZ?

HACAMAT’IN NE OLDUĞUNU BİLİYOR MUSUNUZ?
REKLAM ALANI
AkçakentAkpınarBoztepeÇiçekdağıGüncelİlçelerSağlık - 2 Aralık 2017

Kuvvetli bir sünnet ugulaması: HACAMAT

 

Hacamat binlerce seneden beri çeşitli kavimlerde uygulanan bir şifa metodudur. Hacamat tedavisinin ilk uygulamaları sülük tedavisinden ve damardan kan aldırma, yönteminden önce vardı.

Faydası denenmiş ve ispatlanmıştır. Binlerce sene önce Asurlular da, Babiller de ayrıca Çinlilerde, Mısırda ve Eski Yunanlılarda (Hipokrat), İslami hekimler, Türk uygarlıkları ve Osmanlı İmparatorluğunda çok sık ve büyük başarılarla uygulanan ilk tedavi metodlarındandır. Hipokrat ve nice eski çağın doktorları hacamatla uygulama hakkında nice yazılar yazmışlardır. Hatta ve hatta eski zamanlarda doktorların meslek işareti olarak yüzüklerinde hacamat kupasının bulunduğu rivayet edilir.
Fakat bizim açımızdan en önemlisi sahih hadislerle belgelenen Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’e Miracta hediye edilen bir şifa metodudur. Mirac esnasında tavsiyede bulunan Melekler: “Ey Muhammed (s.a.v.)! Ümmetine hacamat olmalarını emret” diye sahih hadisler bulunmaktadır. Şu anda bilhassa Amerika, Kanada, Almanya, Japonya ve Avusturalya gibi birçok ülkede sık sık uygulanan ve birçok fakültelerde araştırılmaya başlanan bir duruma gelmiştir. Hacamat almancada: “Schröpfen“ (sıvı çekmek) ve ingilizcede “Cupping“ yani “Kupa terapisi” olarak nitelenir.
Hemen etki gösterip, başarı oranı çok yüksek olması sebebi ile bilhassa şu hastalıklar ve ağrılarda uygulanır:
– Tansiyon (yüksek veya düşük)
– Migren, Sinüzit
– Genel baş ağrılarında
– Depresyon
– Boyun Fıtığı ve ağrıları
– Diz ağrıları (kireçlenme)
– Bel fıtığı
– Romatizmalı hastalıklar, Gut hastalığı
– Genel kireçlenme
– Karaciğer yağlanması ve Kolesterol
– Kulunç
– Astım ve Bronşit ve Nefes darlığı
– Aşırı yorgunluk
– Uykusuzluk
– Unutkanlık ve nice başka hastalıklar
Hacamatta Haccam (Hacamatı uygulayan) hastalık ve ağrıya göre belli noktalardan hacamat yapar. Yani bardakları o noktalara vakumlar ve gerekirse küçük çiziklerle kan alır.
Güvenilir, yan etkisiz ve ilaçsız bir tedavi olmasıyla ehli tarafından rahatça uygulanabilir. Bu metod yukarıda belirttiğim gibi Hipokrat, Galenus, İbn-i Sina gibi nice tanınmış hekimler tarafından kabul görülmüş bir sanattır.

REKLAM ALANI
HABERİ PAYLAŞ :
YORUMLAR

Bu içerik için ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

İsminiz* Zorunlu

E-Posta adresiniz* Zorunlu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

KÖŞE YAZARLARIMIZ