ELEKTRİK ve DİĞER ENERJİ ZAMLARI HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI ELEKTRİK ve DİĞER ENERJİ ZAMLARI HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI

Son günlerde fahiş elektrik zamları, yükselen doğalgaz fiyatları, akaryakıt ve otogaz fiyatlarındaki sürekli artışlardan mütevellit bütün mal ve hizmet fiyatlarının daha da artacak olması, hayat pahalılığının tahammül sınırlarını aşması, ödenmesi günden güne zorlaşan faturalar nedeniyle üyelerimizim ticari faaliyetlerini sürdürmeleri güçleşmektedir. Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası olarak açıklama yapma gerekliliği hasıl olmuştur.

 

Bilindiği üzere 2021`in son günleri elektrik ve doğalgaz satış fiyatlarında yüksek oranlı zamlar yapıldı. 1 Temmuz 2021`den bu yana değişmeyen elektrik fiyatlarına, değişik tüketim gruplarına göre yüzde 50-125 oranında yapılan bu zamlarla, 1 Ocak 2021 ile 1 Ocak 2022 arasındaki bir yıllık dönemde, elektrik fiyatları konutlarda yüzde 72,5-158,7, ticarethanelerde yüzde 158,8, tarımsal sulamada yüzde 120,8, sanayide yüzde 158,78 oranında artış göstermiştir.

2021 yılı içerisinde TÜİK TÜFE oranı yüzde 36.08 oranında artmışken, elektrik fiyatları TÜFE`nin çok üzerinde, yüzde 75-158,8 oranında, artmıştır. 2019 Ocak-2022 Ocak döneminde de TÜFE artış oranı yüzde 72,5 olarak gerçekleşmişken, aynı dönemde elektrik fiyatları yüzde 155,5-334,8 oranında artış görülmüştür. Bu artış oranları TÜFE`nin 2 ila 4,6 katına ulaştığı gözlemlenmektedir.

Yapılan zamların ülkemizin küresel rekabet gücünü zayıflatacağı gibi tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını ile zaten ekonomik zorluklar yaşayan işletmelerimizin enerji maliyetlerine yapılan zamları kaldıramayacağı da ortadır.

İşletmelerimizin ayakta kalabilmek adına kısa vadeli değil sürdürülebilir hayati desteklere ihtiyaç duyduğu bu süreçte yapılan zamlar, sanayicilerimizin ve KOBİ’lerimizin işletme maliyetlerini ciddi anlamda artmasına sebep olmuştur. Gelinen bu noktada ne yazık ki işletmelerin üretim ve yatırım iştahının kapanacağı, cari açık ve enflasyonun olumsuz etkileneceği bir sürecin başlangıcı olacaktır. Tüm zorluklara rağmen üyelerimizin ticari faaliyetlerini sürdürmelerini durma noktasına getireceği gibi, her sektörü derinden etkileyecek bu zam kararlarının tekrar gözden geçirilmesi gerektiğine Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası olarak inanıyoruz.

‘’Milleti yaşat ki, devlet yaşasın.’’ düsturu ile gücüne inandığımız, milli varlığımızın tek ve vazgeçilmez mabedi büyük devletimizden özellikle iş ve sosyal dünyamızı felç eden enerji maliyetlerinin ve inanılmaz derece artıran zamların geri çekilmesi için çağrıda bulunuyoruz.

REKLAM ALANI
GALERİYİ PAYLAŞ :
YORUMLAR

Bu içerik için ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

İsminiz* Zorunlu

E-Posta adresiniz* Zorunlu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

KÖŞE YAZARLARIMIZ