DÜNYA GIDA PROGRAMI TÜRKİYE’DE NE YAPIYOR?

DÜNYA GIDA PROGRAMI TÜRKİYE’DE NE YAPIYOR?
REKLAM ALANI
GıdaGüncel - 26 Ekim 2022

4 milyon

Suriyeli mülteciler Türkiye’de yaşıyor

3,9 milyon

mülteciler ev sahibi topluluklarda yaşıyor

 Türkiye,   dünyadaki herhangi bir ülkeden daha fazla  çatışmadan kaçan insan akını yaşadı .  2020 yılı itibarıyla büyük çoğunluğu Suriyeli olmak üzere 4 milyona yakın mülteciye ev sahipliği yapmaktadır  . Mültecilerin çoğu ev sahibi nüfusun yanında yaşıyor, ancak kamplarda hala  60.000’den fazla kişi yaşıyor .

Kayıtlı Suriyeliler sağlık, eğitim, sosyal hizmetler ve işgücü piyasasına erişebilmektedir. Bununla birlikte, mevzuat Suriyelilerin çalışma izni başvurusunda bulunmasına izin verse de, çoğu mültecinin kayıtlı iş bulması zor olmaya devam ediyor ve birçoğunu ülke içinde kayıt dışı iş bulabilecekleri bölgelere taşınmaya zorluyor.

Dünya Gıda Programı (WFP), hükümet ve insani kalkınma bağlantısındaki ortaklarıyla olan deneyimlerinden yararlanarak, mültecilerin temel ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmaya ve savunmasız nüfuslar için işgücü piyasasına erişimi kolaylaştırmaya devam ediyor. WFP, yerel işletmeleri de destekleyen nakit transferleri yoluyla mültecilere yardım etmenin yanı sıra, Suriye Bölgesel Acil Durum Operasyonu için Türkiye’den gıda ürünlerinin büyük kısmını satın alarak ülke ekonomisine yardımcı oluyor.

Buna ek olarak, WFP’nin Türkiye’deki çalışmaları,  “ Umut Mutfağı” mutfak eğitimi projesi ve aşevleri aracılığıyla gıda ve istihdam sağlayan ortaklarla işbirliği dahil olmak üzere, istihdam ve geçim kaynakları projelerine daha fazla odaklanmaktadır .

Koronavirüsün ortaya çıkmasının ardından WFP, artan ev hijyen ürünleri ihtiyacını desteklemek için seferber oldu ve kamplardaki tüm sakinlere hijyen kitleri dağıttı. Türk Hükümeti’nin hassas durumdaki Türk ailelere yaptığı nakit transferlerine paralel olarak, WFP ayrıca kamplardaki mültecilere hane başına bir defaya mahsus olmak üzere 1.000 TL (150 ABD Doları) tutarında bir ek yardım sağladı.

Mülteciler

WFP, Türkiye’nin güneydoğusundaki altı kampta kişi başı aylık 100 TL (15 ABD Doları) e-kupon ödemesiyle 54.000’den fazla mülteciyi destekliyor. WFP, koronavirüsün yayılmasını önlemek için kamp sakinlerine hizmet veren sağlık çalışanlarına 40.000 adet kişisel koruyucu ekipman teslim etti.

Geçim desteği

“Umut Mutfağı” projesi, dokuz ilde işsiz Türk uyrukluların ve geçici koruma altındaki Suriyelilerin özgüvenlerini artırmayı amaçlıyor. Onları, istihdam beklentilerini iyileştirecek mutfak becerileri ile donatır. Katılımcılara Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile eğitim verilmekte, Türkiye İş Kurumu ve özel sektör ile koordineli olarak otel, kafe ve restoranlarda işbaşı eğitimleri verilmektedir.

Gıda yardımı ve geçim kaynakları

WFP, belediyeleri savunmasız ailelere sıcak yemek sağlama konusunda desteklemek için yedi yerel belediye, GIZ PEP-Ekonomik Beklentilerin Desteklenmesi Programı ve Uluslararası Göç Örgütü ile birlikte çalışmaktadır. WFP, aşevlerine malzeme, ekipman ve paketleme makineleri sağlamaya yardımcı olur. Girişim ayrıca aşevlerinde, depolama, yemek hazırlama, bulaşık yıkama ve dağıtım hizmetleri gibi alanlarda istihdam yaratıyor. Yedi ilde her gün yaklaşık 11.500 sıcak yemek pişirilmekte ve hassas durumdaki mültecilere ve Türk ailelere ulaştırılmaktadır.

Operasyonel Bağlam

Türkiye dünyanın en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülkesi,3,6 milyonu Suriye’den olmak üzere dört milyon insanve diğer milletlerden 322.000. 45.000 civarında mülteciler ülkenin dört bir yanındaki yedi kampta yaşıyor güneydoğuda, çoğunluk şehirlerde ve köylerde yaşarken ülke çapında. Türkiye Hükümeti,

sağlamada liderlik ve cömertlik gösterdi. Bu insanların ihtiyaçları. Haziran 2014’ten bu yana geçici

koruma rejimi Suriyeli mültecilere sağlık ve eğitim gibi temel hizmetlerdir. mülteciler

diğer ülkelerin de Uluslar arası Koruma durumu. WFP yeniden varlığını kurdu

2012 yılında Türkiye, Suriye krizine tepki olarak. WFP Türkiye Geçici Ülke Stratejik Planı (ICSP 2020-

2022), WFP’nin aşağıdakilerle ortaklığını geliştirmeyi amaçlamaktadır.

REKLAM ALANI
HABERİ PAYLAŞ :
YORUMLAR

Bu içerik için ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

İsminiz* Zorunlu

E-Posta adresiniz* Zorunlu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

KÖŞE YAZARLARIMIZ