COVID-19 ve GIDA GÜVENLİĞİ

S1: COVID-19’u yiyeceklerden alabilir miyim?

Şu anda, COVID-19’a neden olan yeni koronavirüsün gıda yoluyla bulaşabileceğine dair bir kanıt yoktur.Virüs, öncelikle öksürme ve hapşırma yoluyla enfekte olan kişiler tarafından, daha sonra başka bir kişi tarafından alınan damlacıklar tarafından bulaşır.

S2: COVID-19’a neden olan SAR-CoV-2, gıda üzerinde büyüyebilir ve hayatta kalabilir mi?

Coronavirüs gıda üzerinde büyüyemez. Bakteriler doğru koşullar altında yiyeceklerde üreyebilirken, COVID-19’a neden olan gibi bir virüs çoğalmak için canlı bir konakçıya ihtiyaç duyar. Virüs nesnelerde ve yüzeylerde hayatta kalabilse de, yiyeceklerde ne kadar süre hayatta kalabileceği ve ne kadar kontaminasyonun bir insanı hasta edeceği bilinmiyor.

S3: SARS-CoV-2 donmuş veya işlenmiş gıdalar yoluyla bulaşabilir mi?

Virüslerin gıda kaynaklı bulaşması, bir kişinin enfeksiyona neden olacak kadar bulaşıcı virüs tüketmesini gerektirir. Şu anda enfeksiyonla sonuçlanması için ne kadar SARS-CoV-2 gerektiğini söylemek için yeterli veri yok. Ayrıca, gıdaların ve gıda ambalajlarının kontaminasyonu bugüne kadar oldukça nadir görülen bir olay olmuştur. Mevcut kanıtlar, insanlara SARS-CoV-2 bulaşma yolu olarak gıda veya gıda ambalajını desteklememektedir.

S4: Yiyeceğimin güvenli olduğundan nasıl emin olabilirim?

COVID-19’dan korunmanın en iyi yolu iyi hijyen alışkanlıklarından geçer. Alışverişten sonra, yiyeceklere dokunmadan önce ve hazırlık sırasında, yemekten önce ve banyoyu kullandıktan sonra ellerinizi her zaman en az 20 saniye sabun ve suyla yıkayın ve temiz bir havluyla iyice kurulayın. Yiyecek hazırlamak için kullanılan tüm ekipman ve yüzeyler yıkanmalı ve sterilize edilmelidir.

S5: Bir tüketici olarak yiyecek alışverişi yaparken nasıl güvende olabilirim? Gıda ambalajı konusunda endişelenmeli miyim?

Market veya süpermarkette yerel olarak alınan önlemlere uymak ve gıda maddelerini seçerken ve sıraya girerken diğer insanlarla fiziksel mesafeyi korumak önemlidir. Ellerinizi temiz tutun ve herhangi bir semptomunuz varsa alışveriş yapmayın.

Gıda ambalajlarının elleçlenmesi COVID-19’un olası bir nedeni değildir. Deneysel koşullar altında virüs, ambalajlarda kullanılan plastik veya karton gibi çeşitli yüzeylerde hayatta kalabilir, ancak bu tür bir maruz kalmanın bir kişiyi hasta etmek için yeterli olması pek olası değildir. Yiyecekleri ambalajından çıkardıktan sonra daima ellerinizi yıkayın. Ek önlemler arasında yüzeylerin silinmesi ve dezenfekte edilmesi yer alır. Yiyecek ve yiyecek paketlerini tutarken gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmaktan kaçının ve tekrar kullanılabilir alışveriş torbalarını düzenli olarak yıkayın.

S6: Gıda işletmeleri ne gibi önlemler alabilir?

Gıdaları ve personeli korumak için ulusal gıda güvenliği düzenlemelerinin yanı sıra COVID-19 ile ilgili önlemleri uygulamaya devam edin. Gıda işletmeleri ve işletmecileri, iyi hijyen uygulamalarını ve standart işletme prosedürlerini güçlendirmelidir. Sıkı kişisel hijyen çok önemlidir.

S7: Gıda güvenliği düzenleyicileri ne yapıyor?

Gıda üretimi ve tedarik zincirlerindeki tüm çalışanları sağlıklı ve güvenli tutmak, gıda kıtlığını önlemek için çok önemlidir. Bunu, gıda tedarik zincirinin güvenliğini ve bütünlüğünü koruma ve uluslararası ticareti destekleme ihtiyacıyla dengelemek için, gıda güvenliği düzenleyicilerinin devam eden COVID-19 salgını sırasında kritik öneme sahip hizmetlere öncelik vermesi gerekiyor. Bunu kolaylaştırmak için FAO ve WHO, gıda güvenliği yetkilileri için bir kılavuz geliştirdi ve FAO, pandemi ışığında gıda güvenliği ve gıda güvenliği önlemlerinin çeşitli yönleri için politika rehberliği sağladı. Güvenli gıdaya erişimi sağlamak ve sürdürmek için, özellikle gıda hijyeni ve gıda İthalat ve İhracat Denetimi ve Belgelendirmesi olmak üzere Codex Alimentarius Komisyonu tarafından geliştirilen mevcut uluslararası standartların uygulanmasını güçlendirmek çok önemlidir.

REKLAM ALANI
GALERİYİ PAYLAŞ :
YORUMLAR

Bu içerik için ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

İsminiz* Zorunlu

E-Posta adresiniz* Zorunlu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

KÖŞE YAZARLARIMIZ