COVID-19 İçin 5 HEDEF

COVID-19 İçin 5 HEDEF
REKLAM ALANI
AkçakentAkpınarBoztepeÇiçekdağıEğitimEkonomiGıdaGüncelİlçelerKamanMucurözbağPsikolojiSağlık - 17 Mayıs 2021

OVID-19 salgını, zorlu bir küresel halk sağlığı sorunudur. 2019’un sonlarında yeni bir koronavirüsün ilk ortaya çıkışından bu yana, SARS-CoV-2’nin yayılması, dünya çapında neredeyse toplumun her yönünü etkiliyor. Pandemi, her düzeyde halk sağlığı yetkililerinden önemli bir yanıt gerektirdi.

 

COVID-19 salgınının önlenmesi ve kontrolünde şu yollarla liderlik ve teknik uzmanlık sağlamaktadır:

 • * hastalık sürveyansı, laboratuvar tespiti ve epidemiyolojik araştırma dahil olmak üzere halk sağlığı temellerini kullanmak;
 • * hastalık bulaşmasını azaltmak ve sağlık ve esenlik üzerindeki etkisinin hafifletilmesi için halk sağlığı müdahalelerinin belirlenmesi ve uygulanması;
 • * hastalıkların önlenmesi, tespiti ve kontrolü için kanıta dayalı rehberlik ve politikalar geliştirmek; ve
 • * Koruyucu davranışların ve tavsiye edilen eylemlerin alımını optimize etmek için etkili iletişim stratejileri uygulamak.

Hedef 1. SARS-CoV-2 iletim modlarının anlaşılmasını iyileştirmek

SARS-CoV-2, birbirleriyle yakın temas halinde olan insanlar arasında kolayca ve sürdürülebilir bir şekilde yayılır. Aşağıdakileri ayırt etmek için dikkatle planlanmış ve yürütülen laboratuvar ve epidemiyolojik çalışmaları desteklemek ve yürütmek için sağlık departmanları ve diğer yerel ve uluslararası ortaklarla birlikte çalışmaktadır:

 • * solunum damlacıklarının aerosollere karşı göreceli rolü
 • * inhalasyon yoluyla SARS-coV-2’nin bulaşıcı dozu
 • * dışkı-oral veya kan gibi solunum dışı geçiş yollarının rolü
 • * Kirlenmiş yüzeyler ve fomitlerle temas yoluyla yayılma potansiyeli
 • * perinatal geçiş için oluşum ve risk faktörleri

Hedef 2. Kişiden kişiye bulaşmayla ilişkili konakçı ve virüs faktörlerini tanımlayın

SARS-CoV-2’nin hastalığın tüm aşamalarında bulaşabilirliğini karakterize etme çalışmalarını yürütür ve destekler; viral yük ile bulaşıcılık arasındaki ilişkiyi kurmak; ve daha yüksek viral yüke ve uzun süreli virüs atılmasına katkıda bulunan konakçı faktörleri tanımlayın. SARS-CoV-2’nin asemptomatik kişilerden bulaşması iyi belgelenmiş olsa da, SARS-CoV-2’nin semptomatik bulaşmasına kıyasla göreceli asemptomatik insidansını açıklığa kavuşturmak, işyerlerinde ve toplumda yayılmayı sınırlandırmak için halk sağlığı müdahalelerini bilgilendirmeye yardımcı olabilir.

Hedef 3. SARS-CoV-2’nin çeşitli sağlık bakımı ortamlarında bulaşmasını değerlendirin ve karakterize edin

Uzun süreli bakım tesislerinde (LTCF) olanlar gibi erken epidemiyolojik ve laboratuvar araştırmalarını geliştirmek için halk sağlığı ve diğer ortaklarla birlikte çalışıyor ve SARS-CoV-2’nin bulaşması için risk ve koruyucu faktörlere ilişkin daha incelikli bir anlayış geliştiriyor. sağlık personeli (HCP) ve ayakta tedavi ve ilk müdahale ayarları gibi çok çeşitli sağlık hizmeti ortamlarındaki hastalar. Sağlık hizmetiyle ilişkili bulaş risklerinin kapsamlı değerlendirmeleri, özel enfeksiyon kontrol kılavuzunun geliştirilmesi ve güncellenmesi için gereklidir.

Hedef 4. SARS-CoV-2’nin sağlık hizmeti dışı işyerinde ve toplum ortamlarında / popülasyonlarında bulaşmasının değerlendirilmesi

İnsanların SARS-CoV-2 ile nerede ve nasıl enfekte olduğunu gerçek zamanlı olarak öğrenmek, kontrol altına alma ve hafifletme önlemlerinin daha hedefli bir şekilde uygulanması yoluyla virüsün yayılmasını sınırlamak için çok önemlidir. Risk faktörlerini belirlemek, bulaşmanın epidemiyolojik parametrelerinin tahminlerini iyileştirmek ve aşağıdakiler gibi ortamlarda ve popülasyonlarda SARS-CoV-2 iletim dinamiklerini daha iyi anlamak için birçok ortakla işbirliği içinde epidemiyolojik ve laboratuvar araştırmaları yürütür:

 • * değişen düzeylerde çalışan yoğunluğu ve etkileşimleri olan kritik altyapı işlemleri dahil işyerleri
 • * okullar ve üniversiteler
 • * haneler ve yurtlar, ıslahevleri ve barınaklar gibi diğer toplu yaşam ortamları
 • * olay ve topluluk toplantıları
 • * taşıtlar
 • * çocuklar ve ergenler
 • * sağlık eşitsizlikleri ve eşitsizlikleri açısından artan risk altındaki kişiler dahil olmak üzere diğer seçilmiş nüfuslar
 • * superspreading olaylar

Bu çalışmalar, aktarım ağlarının belirlenmesine yardımcı olabilir ve işyeri ile topluluk ortamları arasındaki etkileşime ve uluslararası, eyaletler arası ve ülke içi seyahatlerin topluluk aktarımını başlatmadaki ve yaymadaki rolüne ilişkin içgörü sağlayabilir.

Hedef 5. SARS-CoV-2’nin insanlar ve hayvanlar arasında bulaşmasını değerlendirmek

Hayvanlarda SARS-CoV-2 enfeksiyonunu değerlendirmek ve refakatçi ve çiftlik hayvanları gibi insanlarla yakın temas halindeki insanlar ve hayvanlar arasında bulaşmanın olup olmadığını ve nasıl bulaştığını değerlendirmek için Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı ve eyalet halk sağlığı ve hayvan sağlığı yetkilileriyle birlikte çalışır. ve yaban hayatı. SARS-CoV-2’nin insanlar ve hayvanlar arasında bulaşmasını değerlendirmeye yönelik araştırmalar, One Health müdahalesi yoluyla yeni hayvan konukçularının ve rezervuarlarının kurulması ve ortaklarla yapılan işbirliğinin, bu tür yayılma olaylarının nasıl ve neden meydana geldiğini ve nasıl önlenebileceğini anlamak için gereklidir. .

REKLAM ALANI
HABERİ PAYLAŞ :
YORUMLAR

Bu içerik için ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

İsminiz* Zorunlu

E-Posta adresiniz* Zorunlu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

KÖŞE YAZARLARIMIZ