CHP KIRŞEHİR MİLLETVEKİLİ METİN İLHAN KORONO VİRÜSÜNE KARŞI ÖNLEMLERİ TBMM GENEL KURULU’NDAKİ KONUŞMASIYLA TEKRAR GÜNDEME GETİRDİ!

CHP KIRŞEHİR MİLLETVEKİLİ METİN İLHAN KORONO VİRÜSÜNE KARŞI ÖNLEMLERİ TBMM GENEL KURULU’NDAKİ KONUŞMASIYLA TEKRAR GÜNDEME GETİRDİ!
REKLAM ALANI
AkçakentAkpınarBoztepeÇiçekdağıGüncelİlçelerKamanSağlık - 11 Mart 2020

CHP KIRŞEHİR MİLLETVEKİLİ METİN İLHAN KORONO VİRÜS TEHDİDİNE KARŞI ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER KONUSUNU TBMM GENEL KURULU’NDAKİ KONUŞMASIYLA TEKRAR GÜNDEME GETİRDİ!

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İLHAN geçtiğimiz haftalarda dünyayı saran koronavirüs salgınının Türkiye’ye sınırı bulunan ülkelerde de görülmesi durumunun ciddi bir tehdit oluşturduğunu TBMM Genel Kurulu’nda dile getirmişti.

İLHAN, ciddi boyutlara ulaşan ve her geçen gün artan bir hızla çoğalan vaka sayılarının ürkütücü olduğunu ve söz konusu durum karşısında farkındalığın yüksek olmasının da büyük bir önem arz ettiğini belirterek koronavirüs tehdidine karşı alınması gereken tedbirler hususunu bir kere daha parlamento çatısı altında gündeme getirdi.

DÜNYADA PANDEMİ HALİNE GELEN SINIRIMIZDAKİ BÜYÜK TEHLİKE!

CHP Kırşehir Milletvekili İLHAN, dünyada pandemi haline gelmiş olan ve Türkiye sınırında büyük bir tehlike yaratan Koronavirüs tehdidinin Sağlık Bakanının da belirttiği gibi ülkemizde görülmesinin an meselesi olduğunu ifade ederek bu tehdide karşı ülkemizin ne kadar hazır olunduğu sorusunu yöneltti.

KORONAVİRÜS SALGINI TEHDİDİ ÜZERİNDEN KARA BORSA OLUŞTURULUYOR!

İLHAN, geçen hafta, tıbbi malzemelerin resmi gazetede de yayımlanarak ön izne bağlanmış olmasının önemli ancak gecikmiş bir karar olduğunu belirtmişti bunun üzerine CHP Milletvekili İLHAN tekrar meclis kürsüsünden yapmış olduğu konuşmasında bu hususta ciddi bir kara borsa oluştuğunu üzülerek ifade etti ve tıbbi malzeme fiyatlarının salgın öncesine göre 5 kat arttığını sözlerine ekledi.

Diğer taraftan dünyayı saran ve insan sağlığı açısından büyük ölçülerde tehlike ve tehdit oluşturan böylesi hayati bir mesele üzerinden fırsat yaratmak isteyenlerin konuya dair ciddi bir hassasiyet ve titizlikle yaklaşmaları gerektiği, bir salgın ihtimaline karşı önlem amaçlı tedavi sürecinde kullanılacak tıbbi materyallerin stok düzeyinin de mutlaka kontrol altında tutulması gerektiği açıklamalarında bulundu.

HER AN TELAFİSİ OLMAYAN DURUMLARLA KARŞI KARŞIYA KALINABİLİR!

Koronavirüs şüphesi taşıyan vatandaşlar için gerekli tıbbi müdahalelerin gecikmeli olarak işlemesi durumunun basında da sıklıkla yer aldığını belirten İLHAN, Türkiye’deki acil hizmetlerin ve hastanelerin bu büyük tehlikeye karşı hazır hale getirilmesinde gecikildiğini ayrıca karantina bölümleri ile acil müdahale alanlarının da yetersiz olduğunu dile getirerek sözlerine şu şekilde devam etti: “bunları söylememiz lazım çünkü, bu konuda şeffaf olmamak bizleri ileride telafisi mümkün olmayan sorunlarla karşı karşıya bırakabilir. Bakınız, koronavirüs adeta ülkemizi sardı. İran, Irak, Bulgaristan, Yunanistan, Ermenistan, Gürcistan gibi sınır komşularımızda tespit edilmeye ve hızla yayılmaya başladı. Bizde henüz resmi bir vaka yaşanmadı ancak bu yaşanmayacağı anlamına gelmez. Kamuoyunun yakından tanıdığı saygın bazı bilim adamlarının iyi niyetli, endişe ve kaosu önlemeye yönelik amacını aşan sözleri vatandaşlarımızı rehavete sürüklememeli. Bu konuda muhatabımız Sağlık Bakanlığı ve ona bağlı Bilim Kurulu’dur. Ama henüz koronavirüs konusunda tatmin edici adımlar atılmadı.

OKULLARIN TATİL EDİLMESİ DE DAHİL OLMAK ÜZERE GEREKLİ TÜM ÖNLEMLER ALINMALIDIR…

İtalya, Almanya, İngiltere, İsrail, Bulgaristan bu konuda çok ciddi önlemler almaya başladılar. Gerekli ve korunmaya uygun karantina koşulları, halkın bu tehlike karşısında bilinçlendirilmesi, sosyal etkinliklerin; toplantı, spor aktiviteleri, çalışmalar vb kalabalık grupların bir arada bulunabileceği durumların ertelenmesi veya iptal edilmesi ve başta okullar olmak üzere kamuya ait kurum ve kuruluşlardaki alanların rutin olarak dezenfekte edilmesi hatta okulların tatil edilmesi gibi önlemler alınmakta. Bizde Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı bazı adımlar attı ancak yeterli düzeyde değil, zira bu mücadelede tüm kamu kurum ve kuruluşlarının, özellikle de belediyelerin yapılacak olan tüm önleyici çalışmalarda birlikteliğinin ve katılımının sağlanması gerekmektedir. Bu konuda mutlaka koordinasyon sağlanması lazım. Şu an başta İstanbul, Ankara, İzmir, Kırşehir, Sakarya, Balıkesir olmak üzere bazı belediyeler kendi planlamaları doğrultusunda koronavirüse karşı tedbir amaçlı dezenfekte çalışmaları yapmaktalar. Bu adımlar önemli ancak tek başına yetersizdir” dedi.

İLHAN: “TEHLİKE KAPIMIZDA GÖRMEZDEN GELEMEYİZ!”

Son olarak İLHAN, salgının yayılmaya başladığı ülke olan Çin’de durumun ciddiyetinin ve alınması gereken önlemlere dair farkındalığın yüksek olduğunu planlı ve koordineli çalışmalar yapılarak sonucu virüsün yayılma hızının oldukça azaldığını söyledi ve İran gibi sağlık hizmetleri alanında yetersiz olan ülkelerdeki yayılma hızının yüksek olduğunu dolayısıyla bunun da yeterli önlemler alınmazsa ne denli büyük boyutlara varan sorunlar yaratabileceğini ifade etti ve tehlikenin artık kapımızda olduğunu, bunun görmezden gelinemeyeceği vurgusunu yaptı.

REKLAM ALANI
HABERİ PAYLAŞ :
YORUMLAR

Bu içerik için ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

İsminiz* Zorunlu

E-Posta adresiniz* Zorunlu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

KÖŞE YAZARLARIMIZ