BANKA EVLERİ KENTSEL DÖNÜŞÜM OLUYOR

BANKA EVLERİ KENTSEL DÖNÜŞÜM OLUYOR
REKLAM ALANI
GüncelİlçelerSiyaset - 20 Aralık 2017

Kırşehir’de Bağbaşı Mahallesinde yapılan 2 bin 713 konutluk kentsel dönüşüm çalışmasının ardından Belediye, Aşıkpaşa Mahallesinde bulunan ‘Banka Evleri’ olarak adlandırılan alanda da kentsel dönüşüm çalışması yapacak.

Kırşehir’de 1970’li yıllarda yapılan Banka Evleri ve Eski Sanayi alanında yer alan metruk binaların olduğu alanlarda da kentsel dönüşümün başlayacağını ifade eden Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, hak sahipleri ile görüşerek düşüncelerini paylaştı.

Hak sahipleriyle yapılan istişare toplantılarından sonra açıklama yapan Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, 2023 kentsel vizyonu hedefine ulaşacaklarını söyledi.

Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, “Kırşehir Belediyesi olarak üzerimize düşen görevi yapabilme adına Kentsel dönüşümlere devam ediyoruz.

Bu kapsamda; Banka evleri ve Eski Sanayii kentsel dönüşümü gündemimizde. Banka evlerinde toplam 195 hak sahibi var. Eski Sanayi alanında toplamda 128 hak sahibi var.

Biz yaklaşık 3 yıldır bu projeyi çalışıyoruz. Son iki yılımızda proje üstünde yoğunlaştık ama Banka evleri ve Eski Sanayi alanını kentsel dönüşümü birlikte koordine edelim istedik.

Bloklarda yapılacak çevre düzenlemeleri çağdaş cephesi ile şehrimize yakışır deprem yönetmeliğine uygun binalar yapılacak. Banka Evlerinde blokların hemen bitişiğinde Aile Yaşam Merkezi yapılacak.

Eski Sanayi de ise blokların yanında Gezegen Evi ve Bilim Merkezi yapılacak. Gezegen Evinin üst tarafı yeşil alan bodrum kat ise otopark olarak planlanmıştır.

Kentsel dönüşüm konusunda tecrübeli bir belediyeyiz. Bağbaşı kentsel dönüşümde 450 dönüm civarında alanı kapsayan 2 bin 713 konut 3.etaptan oluşan bir dönüşüm sağladık.

Bu dönüşümü de yüzde 100 vatandaş kabulü ile gerçekleştirdik. Bu iki alanda kentsel dönüşümdeki hedefimiz ise en az yüzde 75 vatandaş kabul ederse bu projeyi gerçekleştireceğiz. Kabul edilmezse gerçekleştiremeyeceğiz”dedi.

İnsanı ön planda tutarak yapılacak çalışmaların Kırşehir’e fayda sağlayacağını ifade eden Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bağbaşı mahallemizde 3 etap halinde kentsel dönüşüm başlatmıştık, şuan son etap hedeflenen tarihten önce bitirilme noktasına geldi. Şimdi de, Aşıkpaşa Mahallemizin Banka Evleri diye tabir edilen bölgesinde ve yine, Yenice Mahallesinde Eski Sanayi olarak bilinen alanın yanında bulunan alanda vatandaşlarımızın mağdur olmayacağı, tüm beklentilere cevap verecek, insanı ön planda tutacak ve bu iki bölgenin çehresini değiştirecek bir dönüşüm hamlesi gerçekleştireceğiz.

Bu dönüşüm sayesinde Banka Evleri diye tabir ettiğimiz bölgede 70’li yıllarda inşa edilen konutlar ile yine Eski Sanayi alanı yanındaki alana 80’li yıllarda inşa edilmiş depreme ve afet risklerine karşı dayanıklı olmayan yapılar yerine planlı yapılara bırakacak.

Bu bölgelerde fiziki dönüşümü sosyal donatı alanlarıyla bütünleştirerek vatandaşlarımızın yaşamaktan mutlu olacağı bir yaşam alanına dönüştüreceğiz. Banka Evlerinde 80 metre kare ile 150 metre kare, Eski Sanayi alanında ise 80 metrekare ile 230 metrekare arasında daireler olacak.

Mahalle kültürünü canlı tutarak birlik, beraberlik ve dayanışma duygularını pekiştireceğiz. Burada yaşayan kardeşlerimiz proje sonrasında buralarda daha modern ve lüks konutlarda yaşamaya devam edecek.

Bilindiği üzere Kırşehir 1. derece deprem bölgesi bir il. 1998 yılından itibaren planlı alanlarımızda yapılan binalarımız gerek zemin olsun gerekse imalatlarda olsun çok hassas davranılmıştır.

Ancak ilimiz 1998 öncesi çok katlı yapılarımızda olması sebebi ile dönüşümler ilimiz ve insanımız için çok büyük önem taşımaktadır.

Hak sahiplerinin görüş ve önerileri doğrultusunda projeye şekillendireceğiz Bunun için istişare toplantıları yaptık.

Amacımız hak sahiplerine daha yaşanabilir modern konutlar sunmak. Buralarda yapacağımız Kentsel dönüşümü hak sahipleri vatandaşların rızasını ve desteğini alarak gerçekleştirmek istiyoruz.

Hiç kimsenin mağdur olmasını istemiyoruz. Hak sahiplerini mağdur edecek adımı da atmayacağız.

Bunun için yapacağımız her çalışmada olduğu gibi, kentsel dönüşümde de vatandaşlarımızın desteğini almak istiyoruz.

Bizim hizmet perspektifimizi ‘ben’ değil ‘biz’ felsefesi oluşturmaktadır” – KIRŞEHİR

 

İHA

REKLAM ALANI
HABERİ PAYLAŞ :
YORUMLAR

Bu içerik için ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

İsminiz* Zorunlu

E-Posta adresiniz* Zorunlu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

KÖŞE YAZARLARIMIZ