ARA BOZUCU OLMA ARA BULUCU OL

İşçi  ve işveren dava açmadan önce arabuluculuk şartı getiren 7036 sayılı kanun 25 Ekim 2017 tarihinde resmi gazetede yayımlandı. Artık iş mahkemeleri 1 Ocak 2018 tarihi itibari ile arabulucuya başvurulmadan açılan davaları herhangi bir işlem yapılmaksızın reddedebilecek.Bu kapsamda bireysel ya da toplu iş sözleşmesine dayanan işçi veya işveren alacağı,tazminatı ve işe iade talebiyle açılan davalarda arabulucuya başvurulması dava şartı olarak aranacak.Arabulucuya başvurma zorunluluğu için alacak veya tazminat talebinin iş ilişkisinden kaynaklanması gerekecek.Ancak iş kazası veya meslek hastalığından kaynaklanan maddi manevi tazminat davaları ve bunlarla ilgili rücu davalarında arabuluculuk şartı aranmayacak.

Peki arabuluculuk nedir?Arabuluculuğun avantajları nelerdir?

Arabuluculuk; uyuşmazlığın,tarafların üzerinde karşılıklı anlaştıkları,taraflar arasındaki iletişimi kolaylaştıran,bağımsız ve tarafsız üçüncü bir kişi nezdinde müzakere edilerek çözümlenmeye çalışıldığı bir süreçtir.

Avantajları;

*İş ve kişisel ilişkileri koruyan işbirliğine dayalı bir kurumdur.

*Kontrol ve karar taraflardadır.

*Uyuşmazlıkların kısa sürede ve ekonomik bir biçimde çözümlenmesine hizmet eder.

*Yargılamadan daha esnektir.

*Özel çözümler ve yaratıcı sonuçlar çerçevesinde uzlaşma sağlanabilir.

*Sürecin kaybedeni yoktur.

*Gizlilik ilkesi dahilinde yürütülen bir süreçtir.Yani bu süreçte öne sürülen iddia,belge ve görüşmeler mahkeme aşamasında bile istenmeyecektir.

Ülkemizde 2018 itibari ile uygulamaya konulacak olan arabuluculuk şimdiye kadar çeşitli ülkelerde uygulanıyordu. Bunlar;ABD,İngiltere,Almanya,Fransa,İtalya,Avusturya,Hollanda,Danimarka,Polonya,Macaristan,Portekiz,Romanya,Çek Cumhuriyeti,Slovakya, Litvanya gibi AB ülkeleri ve Avusturalya, Singapur,Hong Kong,Güney Kore gibi uzak doğu ülkeleridir.

İş hayatına yeni bir nefes olan arabuluculuk sürecini 5 yıllık mesleki tecrübeye sahip hukuk fakültesi mezunları  yönetebilecek.Ancak arabulucu olabilmek için Bakanlıkça yapılan yazılı ve uygulamalı sınavda başarılı olmak gerekiyor.

Arabuluculuk süreci adliyelerde bulunan arabuluculuk bürolarına yönlendirilerek başlayacak.Başvurulardan ücret alınmıyacak.İlk görüşmede anlaşılmazsa o görüşmenin ilk 2 saatlik ücretini Adalet Bakanlığı karşılayacak.Taraflar arabulucuyu Arabuluculuk Daire Başkanlığının resmi web adresi olan www.adb.adalet.gov.tr adresinde yer alan güncel arabulucular listesinden seçebilecek.Arabuluculuk sürecinde sadece faaliyet süresine göre arabulucuya arabuluculuk asgari ücret tarifesine uyarınca ücret ödenecek.Taraflar aksini kararlaştırmadıkça,arabuluculuk sürecindeki tüm masrafları eşit olarak karşılayacaklar.Taraflardan birinin ilk toplantıya katılmaması sebebi ile arabuluculuk faaliyetinin sona ermesi durumunda toplantıya katılmayan taraf son tutanakta belirtilecek ve bu taraf dava da kısmen veya tamamen haklı çıksa bile yargılama giderinin tamamından sorumlu tutulacaktır.

 

REKLAM ALANI
VİDEOYU PAYLAŞ :
YORUMLAR

Bu içerik için ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

İsminiz* Zorunlu

E-Posta adresiniz* Zorunlu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Cacabey Haber – Kırşehir
Sitemizde yayınlanan tüm haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Haberlerin kopyalanması yasal açıdan kesinlikle yasaktır!
Copyright © 2017. Tüm Hakları saklıdır.