ALZHEİMER HASTALIĞININ TEDAVİSİ YOK PEKİ NE YAPABİLİRİZ?

TEDAVİSİ YOK PEKİ NE YAPABİLİRİZ?

Demans (bunama) nedir?

Demans hastalıkları halk arasında bunama olarak adlandırılır ve zihinsel becerilerin hastalık nedeniyle azalması durumudur. Demans hastalıklarının yaklaşık %60 ını oluşturan alzheimer hastalığı en bilinenidir ve bunama deyince ilk akla gelendir. Bilinenin aksine bunama yaşlılığın bir sonucu değil bir hastalıktır. 65 yaş üstünde görülme sıklığı artar fakat erken başlangıçlı alzheimer hastalığı nadiren de olsa 40-45 yaşlarında da görülebilir.

Alzheimer hastalığı ne yazık ki tedavisi olmayan bir hastalık fakat hastalığın erken teşhisi semptomların kontrol altında tutulabilmesi için çok önemlidir. Alzheimer tedavisinde hasta yakınlarının bilgilendirilmesi ve eğitimi çok önemlidir. Alzheimer hastalığının ilk belirtileri unutkanlık ve konuşma bozukluğudur. Bazı hastalarda hırçınlık, sinirlilik hali görülebilir. Unutmayalım alzheimer yavaş ilerleyici bir hastalıktır ve uzun yıllar hastanın yaşam kalitesi korunabilir. Hasta yakınları hastada korku ve hırçınlığa yol açacak sebepleri iyi tesbit ederek, hastanın kendisini güvende hissedeceği bir ortam hazırlamalı ve yardımcı olmalıdır.Tedavide kullanılan ilaçlar da bu konuda yardımcı olacaktır.

Alzheimer hastalığı genetik geçişli midir?

Alzheimer hastalığının nedeni tam olarak bilinmiyor ve bu konuda araştırmalar hala devam ediyor. Hastalığın ailesel bazı genlerle taşındığı görülmüştür fakat tüm alzheimer hastalarında genetik geçişli olanlar yaklaşık %2-5 arasındadır. Yani ailenizde bir alzheimer hastası olması sizinde alzheimer hastası olacağınız anlamına gelmez. Günümüzde yaşam sürelerinin artması sebebiyle alzheimer görülme sıklığı da artmıştır. Yaşla beraber alzheimer riski de artmaktadır 65 yaş üstü görülme sıklığı %30 larda iken 85 yaş üstü %50 lerdedir. Kadınlarda görülme sıklığı erkeklere göre daha fazladır.

Ayrıca alkol ve sigara kullanımı, diyabet hastalığı, kalp damar hastalıkları, depresyon ve psikolojik travmalar, inmeler ve kafa travmaları da alzheimerde risk faktörleri olarak sayılabilir.

Alzheimer tedavisi nasıldır?

Daha önce de söylediğimiz gibi alzheimer hastalığının tam bir tedavisi yok ve tedavi ile bu hastalıktan tam olarak kurtulmak mümkün değil. Alzheimer hastalığının erken teşhisi önemlidir ve erken teşhisle hastalığın ilerleyişi yavaşlatılıp hastanın yaşam kalitesi artırılabilir. Alzheimer tedavisinde üç basamak izlenir. Birinci basamak hastanın ve hasta yakınlarının hastalık hakkında bilgilendirilmesi ve eğitilmesidir. İkinci basamak ilaç tedavisi başlanması ve hastalığın ilerleyiş evresinin yavaşlatılmasıdır. Üçüncü basamak ise hastalığın ilerleyen durumlarında hastaya destek tedavi vermek ve hastanın yaşam kalitesini olabildiğince artırmayı hedefler.

Neler yapılabilir?

Hastalık süreci zor ve masraflı olabilir hastaların ve hasta yakınlarının faydalanabileceği bazı durumları şöyle sıralayabiliriz.

*Engelli maaşı alınabilir; tedavi giderleri sgk tarafından karşılanabilir.

*Yıllık bez raporu alınarak SGK tarafından karşılanan aylık belli miktarlarda hasta altı bezleri alınabilir.

*Alzheimer hastalarının engelli sağlık kurulu raporu alarak birinci derece akrabalarının gelir vergisi indiriminden yararlanması sağlanabilir.

*Erken emeklilik sağlanabilir.

*Aile ve sosyal politikalar bakanlığı tarafından verilen bakım ücreti alınabilir.

REKLAM ALANI
VİDEOYU PAYLAŞ :
YORUMLAR

Bu içerik için ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

İsminiz* Zorunlu

E-Posta adresiniz* Zorunlu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Cacabey Haber – Kırşehir
Sitemizde yayınlanan tüm haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Haberlerin kopyalanması yasal açıdan kesinlikle yasaktır!
Copyright © 2017. Tüm Hakları saklıdır.