AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI FLOR VERNİK TARAMA EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI FLOR VERNİK TARAMA EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR
REKLAM ALANI
GüncelSağlık - 12 Aralık 2017

İl Sağlık Müdürlüğümüz bünyesinde Diş Tabiplerimiz Ebru KILIÇASLAN, Sinem ERDİ,  Toplum Sağlığı Merkezinde görev yapan Sağlık Çalışanlarımız Saliha ÇALIŞKAN ve Hatice ŞİMŞEK tarafından,  Okullarda 2017-2018 Eğitim ve Öğretim yılı 1. Dönem Ağız ve Diş Sağlığı Flor Vernik Tarama ve eğitimleri devam ediyor.

Florür Vernikler (cila):

Florürlü vernik yani cilalar, ilk olarak florürün diş yüzeyine daha uzun süre temasını sağlamak üzere geliştirilmiş ürünlerdir. Ancak bu süreçte florür verniğin tükürükle de etkileşime geçerek mine üzerinde CaF2 tabakası oluşturduğu ve yavaş salınan depo florür görevi gören bu tabakadan, plak pH’sı düştüğünde florür iyonu salındığı tespit edilmiştir. Aynı zamanda yüksek miktarda florür içeren vernikler erken teşhis edilen beyaz lezyonlarda demineralizasyonu azaltarak, remineralizasyonu desteklemektedir. Düşük-orta ve yüksek çürük risk grubu çocuklarda öneril-mektedir.

Yaygın olarak kullanılan florürlü vernikler;

  • 22.600 ppm aktif florüre eşdeğer % 5 sodyum florür içermektedir.
  • Yılda 2-4 kez uygulanır.

Florür Vernik (cila) Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

  • 6 yaş altındaki çocuklarda da güvenle uygulanabilmektedir.
  • Klinik dışında da uygulanabildiğinden, okul programlarına uygundur.
  • Başta Kanada ve Kuzey Avrupa Ülkeleri olmak üzere bir çok ülkede uygulanmaktadır.
  • Çürük oluşumunu %30-40 oranında azalttığı gösterilmiştir.

FLORÜR VERNİK KULLANIMI GÜVENLİ MİDİR?

Evet. Florürlü vernikler diş yüzeyine sürüldüğünde tükürükle temas ederek kısa sürede sertleştiği için yutulum ve florür intoksikasyon riski yok denecek kadar azdır. Bu nedenle 6 yaş altındaki çocuklarda dahi güvenle kullanılabilmektedir. (Sağlık Bakanlığı Koruyucu Uygulamalar Klavuzu)

Çürük profilaksisinde kullanılan oral florür kaynakları güven vericidir; büyük miktarda yutulmadığı takdirde hiçbir yan etki oluşmaz.

Verilen eğitimlerin sonunda öğrencilerimize konuyla ilgili bilgilendirme broşürleri dağıtıldı.

REKLAM ALANI
HABERİ PAYLAŞ :
YORUMLAR

Bu içerik için ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

İsminiz* Zorunlu

E-Posta adresiniz* Zorunlu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

KÖŞE YAZARLARIMIZ